Portfolio - ATJan Professional

ATJan Professional

Co robimy :

  • sprzedaż i serwis 
  • przeglądy walidacyjne / roczne detektorów 
  • instalacja detektorów na liniach klientów 
  • doradztwo techniczne  i projektowanie nietypowych rozwiązań

Co chcemy zrealizować ?

Wykrywacze metali jako element zapewnienia jakości
Wykrywacz metali wykrywa metalowe ciała obce w produktach niemetalicznych i jest stosowany w wielu przemysłowych procesach produkcyjnych. Szczególnie produkcja żywności stawia wysokie wymagania dotyczące jakości i higieny produktu.
W jaki sposób wykrywacz metali poprawia jakość zapewniania jakości?
Wykrywacz metalu zapewnia:
  • Czystość surowców – kontrola towarów przychodzących Ci, którzy potrafią dokładnie sprawdzić swoje surowce, są w stanie obniżyć koszty wad i ocenić dostawców poprzez wczesne wykrywanie.
  • Czystość wyrobu gotowego – kontrola wyrobów gotowych Klient może otrzymać wyłącznie czysty, niezawierający metalu produkt. Poziom produktów wolnych od metali musi być zawsze tak wysoki, jak to technicznie możliwe.
  • Ochrona zakładów produkcyjnych – Kontrola procesu Zakłady produkcyjne mogą być wrażliwe, uszkodzone, a nawet zniszczone przez wprowadzone metalowe części. Przestoje maszyn i urządzeń mają negatywny wpływ na spójność jakości produktu i wielkości produkcji.
  • HACCP – Krytyczny Punkt Kontroli (metalowe ciała obce) Krytyczny punkt kontroli to taki punkt w łańcuchu produkcyjnym, w którym brak monitorowania stanowi niedopuszczalne zagrożenie dla zdrowia.
Klasyczne systemy wykrywania metali
  • Przenośniki do wykrywania metali: Wykrywacz metali jest zintegrowany z taśmą przenośnika, która otacza taśmę przenośnika ramą lub jest zamontowana jako powierzchnia pod nią. Dostępne są różne metody oddzielania wykrytych cząstek metalu (np. popychacz).
  • Rura spustowa: Gigantyczny materiał spada do rurociągu przez wykrywacze metalu w kształcie ramy lub pierścienia. Wykryte cząstki metalu są oddzielane klapą separującą.
  • Detektor wbudowany jako element systemu przenośników rurowych: Ten wbudowany system służy do wykrywania cząstek metalu w produktach o konsystencji pasty lub płynnych i jest zintegrowany z linią przenośnikową (np. za pomocą łącznika rurki do mleka). Zanieczyszczone metalem części produktu są odprowadzane przez specjalne zawory.
Miejsce instalacji
Produkty pakowane i nieopakowane mogą być badane na obecność metalu. Zazwyczaj preferowana jest kontrola już zapakowanych towarów, ponieważ nowe zanieczyszczenie metalem jest na tym etapie prawie niemożliwe. Jednak towary nieopakowane zajmują czasami znacznie mniej miejsca – dlatego można zastosować znacznie mniejszy wykrywacz metalu. W pewnych okolicznościach może to również wykryć znacznie mniejsze części metalowe. Towary nieopakowane lub zapakowane, których nie można rozsądnie monitorować (np. ze względu na opakowanie zawierające metal lub zbyt duże wymiary opakowania) należy dodatkowo sprawdzić. Jeśli wykrywacz metalu jest używany głównie do ochrony maszyny, należy go zainstalować jak najbliżej chronionej maszyny.
Czułość i niezawodność
Podstawą optymalnej czułości jest właściwy dobór cewki poszukiwawczej. Wielkość cewki wyszukiwania musi być dostosowana do charakterystyki produktu. W większości zastosowań obowiązuje ogólna zasada: im mniejszy wykrywacz metalu, tym wyższa czułość. Optymalną czułość uzyskuje się, gdy wykrywacz metalu wykryje najmniejszą możliwą kulkę testową bez powodowania fałszywych alarmów ze względu na wpływy zewnętrzne lub wahania właściwości produktu. Najwyższym priorytetem jest to, aby wykrywacz metali działał niezawodnie i bez fałszywych alarmów. Zmiany ustawień czujki może dokonywać wyłącznie przeszkolony personel. Każdą zmianę należy udokumentować, aby zawsze czytelny był aktualny stan pracy.
Procedury testowe i interwały testowe
Działanie wykrywacza metalu jest testowane podczas pracy za pomocą metalowych kulek testowych o określonych rozmiarach. Kulka testowa jest dodawana do produktu i obie są przepuszczane razem przez cewkę wyszukiwania. Jeśli piłka zostanie wykryta przez detektor w procesie, jest gotowa do użycia. Należy określić odstępy między testami, aby w przypadku wykrycia nieprawidłowości wszystkie produkty, które przeszły przez wykrywacz metali od czasu ostatniego testu, można było ponownie sprawdzić. Ponadto test powinien być przeprowadzany na początku każdej zmiany i przy każdej zmianie produktu.
Dokumentacja
Monitorowanie metali musi być udokumentowane na piśmie w firmie działającej zgodnie z HACCP lub ISO 9000. Dzięki temu monitorowanie metali jest możliwe do prześledzenia i zweryfikowania dla organów kontrolnych lub podczas audytów. Pełna automatyczna dokumentacja wykrywania metalu, testów oraz wszystkich ustawionych parametrów jest wykonywana za pośrednictwem interfejsów cyfrowych lub, w razie potrzeby, dodatkowej drukarki protokołów.
Zanieczyszczenie metalem? Znajdź źródło i oznacz skażone produkty
Jeśli w trakcie produkcji zostanie wykryta cząstka metalu, konieczne jest przeprowadzenie badań nad jej pochodzeniem. Przyczyna musi być konsekwentnie eliminowana, aby można było wykluczyć dalsze skażenie z tego samego źródła. Niezbędne jest zapewnienie, aby produkty wykryte jako zawierające metal nie zostały przypadkowo ponownie użyte lub dostarczone do klientów. Produkty te muszą być zatem odpowiednio oznakowane, np. czerwoną naklejką z napisem „Locked – metal!”
Utrzymanie
Nowoczesny wykrywacz metali jest wyposażony w automatyczną samokontrolę i zasadniczo nie wymaga konserwacji. Konserwacja prewencyjna przez producenta czujki to konsultacje i sprawdzenie na miejscu, czy urządzenie po dłuższej eksploatacji jest nadal prawidłowo zainstalowane. Sprawdza się, czy mogą występować zewnętrzne wpływy zakłócające i czy czułość wyszukiwania jest nadal optymalna dla aktualnych produktów i bieżącej lokalizacji. Obejmuje to również szkolenie i instruktaż nowych pracowników, a także integrację wykrywacza metalu z systemem zarządzania jakością firmy.
Prawo odpowiedzialności za produkt
Już od 01.01.1990 producenci żywności ponoszą odpowiedzialność, niezależnie od winy, za szkody spowodowane przez ich wadliwy produkt. Może to prowadzić do znacznych kosztów działań związanych z wycofaniem, a nawet postępowania sądowego.

HACCP

HACCP (Analiza Zagrożeń i Krytyczne Punkty Kontroli) to koncepcja zapobiegania awariom dla przemysłu spożywczego. Do wykrywania metali HACCP:
  • Wykrywacz metalu jest krytycznym „fizycznym” punktem kontroli przed ryzykiem zanieczyszczenia metalem, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że w przypadku utraty kontroli pojawi się zagrożenie dla zdrowia klienta końcowego.
  • Krytycznym limitem kalibracji do najmniejszej wykrywanej metalowej kulki testowej jest wykrywalność. Produkt musi być wolny od metalu zgodnie z „Dobrą Praktyką Wytwarzania” (GMP) i zgodny z najnowszymi osiągnięciami techniki. W odniesieniu do wykrywacza metali oznacza to: Wszystkie cząstki metalu powinny zostać usunięte z produktu, które nowoczesny wykrywacz metali może prawie niezawodnie wykryć przy optymalnej instalacji.
  • W każdym przypadku krytyczna wartość graniczna musi być zdefiniowana w taki sposób, aby wykrywacz metalu działał stabilnie, niezawodnie i bez fałszywych alarmów.
  • Należy upewnić się, że wszystkie produkty są sprawdzane przez wykrywacz metalu. Działanie i wyniki wykrywacza metali muszą być w pełni udokumentowane.
  • Działania naprawcze po wykryciu metalu: patrz Analiza przyczyn.
  • Konserwacja zapobiegawcza: patrz Konserwacja.

DIN ISO 9000

Wskazane jest sporządzenie instrukcji działania wykrywacza metalu, która na przykład określa środki, które należy podjąć po wykryciu metalu i regularną procedurę testowania. Przykładowa instrukcja pracy jest dostępna na żądanie w CASSEL Inspection. Wszystkie punkty wymienione w HACCP dotyczą również ISO 9000.

Europejskie rozporządzenie w sprawie higieny żywności

Dyrektywa UE w sprawie higieny żywności 93/43/EG zobowiązuje producentów żywności do ustanowienia systemu samokontroli opartego na systemie HACCP. Wykrywacz metalu nie jest wyraźnie wymagany przez dyrektywę, ale zasady HACCP obejmują kontrolę zagrożeń fizycznych, takich jak zanieczyszczenia metalowe. Wyżej wymieniona wytyczna została przyjęta do prawa niemieckiego przez Lebensmittelhygiene-Verordnung (LMHV) z dnia 05.08.1997 r. Przedsiębiorstwa spożywcze są zobowiązane do przeprowadzania wewnętrznych środków kontroli na podstawie pięciu zasad koncepcji HACCP wymienionych w §4 ust.1 LMHV. Zdecydowanie zaleca się – również z punktu widzenia odpowiedzialności za produkt – udokumentowanie wykonywania kontroli wewnętrznej.